لطفا صبر کنید...

سبد خرید خالی می باشد

پیشگیری از بارداری اضطراری لوونورژسترل

قرص ضد بارداری اورانسی چیست و چگونه کار می کند

پیشگیری از بارداری اضطراری لوونورژسترل

لوونورژستل هورمونی است که می تواند برای  پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده شود . به علت عوارض بالا، این روش نباید به عنوان روشی معمول برای جلوگیری از بارداری استفاده شود.

لوونورژسترل  می تواند از بارداری پس از رابطه جنسی محافظت نشده جلوگیری کند . مردم گاهی اوقات آن را "قرص صبح روز بعد" می نامند. اما برای مصرف آن نیازی نیست که تا صبح بعد از رابطه جنسی صبر کنید . در حقیقت ، لوونورژسترل را هرچه زودتر مصرف کنید موثرتر است. در این روش شما یک قرص 1.5 یا دو قرص 0.75 با هم می خورید. مصرف این قرص می بایست طی 72 ساعت از رابطه جنسی بدون محافظت انجام پذیرد.

لوونورژسترل چگونه کار می کند؟

لوونورژسترل بسته به جایی که در چرخه فیزیولوژیک بدن خود هستید ، به شما کمک می کند تا از بارداری پس از مقاربت بدون محافظت جلوگیری کنید. ممکن است از تخمک گذاری جلوگیری کرده یا آن را به تعویق بیندازد .همچنین از لانه گزینی تخمک باردار شده جلوگیری می کند.

لوونورژسترل همان قرص سقط جنین نیست و باعث سقط جنین نمی شود. اگر از قبل باردار باشید موثر نخواهد بود.

لوونورژسترل چقدر موثر است؟

اگر در طی 72 ساعت پس از داشتن رابطه جنسی بدون محافظت قرص مصرف کنید ، لوونورژسترل در صورت مصرف طبق دستورالعمل می تواند تا 87٪ خطر بارداری را کاهش دهد. اگر این قرص را یک مرحله ای طی 24 ساعت مصرف کنید ، بسیار موثرتر است. اما به هر حال مانند مصرف مرتب قرصهای ضد بارداری موثر و کم ضرر نیست. بنابراین آن را به عنوان نوعی کنترل بارداری در نظر نگیرید . همچنین قرص اورژانسی از شما در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند .

در این شرایط شما می توانید از قرصهای اورژانسی استفاده کنید:

    شما از هیچ گونه کنترل بارداری استفاده نکردید.

    کاندوم مشکل پیدا کرده است.

    دیافراگم از جای خود لیز خورده است.

    حداقل دو یا سه قرص فعال ضد بارداری پشت سر هم از دست داده اید.

   شما دلیل دیگری دارید که فکر می کنید کنترل بارداری شما موثر نبوده است.

    شما مجبور شدید که رابطه جنسی بدون پیش بینی داشته باشید.

 

به یاد داشته باشید: اگر بعد از مصرف لوونورژسترل رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید ، این قرص شما را از باردار شدن محافظت نمی کند . برای محافظت از شما در برابر بارداری ، باید آن را بلافاصله بعد از رابطه جنسی بدون محافظت استفاده کنید و پس از آن در هنگام رابطه جنسی از فرم پیشگیری از بارداری استفاده کنید

 

موارد منع مصرف لوونورژسترل:

    شما می دانید که باردار هستید یا به احتمال بارداری خود شک دارید.

    شما سابقه آلرژی یا حساسیت بیش از حد به مواد تشکیل دهنده آن را دارید.

    شما سابقه خونریزی غیرطبیعی اخیر از واژن را دارید که پزشک هنوز ارزیابی نکرده است.

عوارض جانبی لوونورژسترل

بسیاری از زنان پیشگیری از بارداری اضطراری را بدون عوارض جدی انجام داده اند. اما بهتر است از پزشک خود در مورد تداخلات احتمالی با سایر داروها سوال کنید .

لوونورژسترل برای اکثر زنان بی خطر تلقی می شود. اگر باردار هستید نباید آن را مصرف کنید زیرا با این کار بارداری پایان نمی یابد.

عوارض جانبی بالقوه لوونورژسترل عبارتند از:

    حالت تهوع

    درد شکم

    خستگی

    سردرد

    تغییرات قاعدگی

    سرگیجه

    حساسیت به پستان

    استفراغ

با استفاده از لوونورژسترل ، ممکن است خونریزی غیرمنتظره ای نیز داشته باشید. همچنین ممکن است لوونورژسترل باعث شود که قاعدگی بعدی شما سنگین تر یا سبک تر از حد معمول باشد. همچنین ممکن است زودتر یا دیرتر از مواقع طبیعی باشد. اگر طی سه هفته پریود نشدید ، آزمایش بارداری انجام دهید تا مطمئن شوید باردار نیستید.

اگر ظرف دو ساعت پس از مصرف دارو استفراغ کردید ، مجددا باید قرص را مصرف کنید

منبع:

https://www.webmd.com/sex/birth-control/plan-b