لطفا صبر کنید...

سبد خرید خالی می باشد

ویتامینها و املاح ضروری در دیابت

دیابت وضعیت پاتولوژیکی هست که در آن آسیب های فراوان به بافتها و ارگانهای درونی وارد می شود. بسیاری از این آسیبها با مصرف مکملهای ویتامینی و املاح پیشگیری و کنترل می شوند.

ویتامینها و املاح ضروری در دیابت

ویتامینها و املاح ضروری در دیابت

دیابت ملیتوس یا دیابت نوع 2 بیماری است که با افزایش سطوح قند خون تشخیص داده می شود. این افزایش قند خون به علت  تولید ناکافی انسولین از سلولهای لوزالمعده و یا عدم پاسخدهی گیرنده های انسولین در سلولهای بدن می باشد. در خصوص بروز این دو پدیده دلایل علمی پیچیده ای مثل مشکلات سیستم ایمنی مطرح است که به فاکتورهای محیطی و ارث بسیار وابسته هستند. به این معنی که سیستم ایمنی بدن به دلایلی بر علیه خود بدن فعال شده و تولید انسولین کافی را دچار اختلال می کند. همچنین پذیرش هورمون انسولین در سلولها به دلیل خراب شدن یا در دسترس نبودن گیرنده ها مختل می شود بنابراین سطح قند خون در این فرد بالاتر از حد خواهد بود.

فاکتورهای محیطی ایجاد دیابت نوع 2 عبارتند از چاقی و عدم تحرک و مصرف بالای ترکیبات قندی با اندکس گلایسمیک بالا (غذاهایی که بلافاصله پس از مصرف سطح قند خون را بسیار بالا می برند مثل نوشابه های قندی یا شیرینیها).

به همین دلیل است که افزایش تحرک بدنی و محدود کردن مصرف قندها در کنار مصرف داروهای پایین آورنده قند خون جزو اصول اولیه مقابله با دیابت هستند.

در خصوص ارث باید به این مساله توجه شود که وجود فاکتورهای ژنتیک در بروز دیابت نقش مهمی دارند. وجود افراد دیابتی در خانواده نزدیک نشانگر خطر بالاتر درگیری فرد با بیماری قند می باشد.

نکته مهم دیگری که در بیماران دیابتی باید مد نظر گیرد این است که الزاما همواره قند خون افراد دیابتی بالا نیست و مشکل بزرگ این افراد عدم تنظیم خون در مصرف یا عدم مصرف کربوهیدرات است و دیابتی ها نوسانات شدید قند خون را تجربه می کنند. ملح کروم یا CHROMIUM در کنترل این حالات بسیار کمک کننده است و تمایل فرد به غذاهای شیرین را کم می کند.

مشکلات جدی بسیاری گریبانگیر بیماران دیابتی مخصوصا افراد با قند خون کنترل نشده خواهد بود. به همین دلیل به جز داروهای کنترل قند خون مثل انواع انسولین یا داروهای خوراکی کنترل قند می بایست برخی ویتامینها و املاح برای کمک به سیستمهای حیاتی بدن مانند قلب و عروق، سیستم اعصاب محیطی و مرکزی و بالاخص سیستم ایمنی مصرف شوند.

علت عمده بسیاری از عوارض دیابت افزایش استرس اکسیداتیو در سطح سلولی به علت اختلالات متابولیسم گلوکز می باشد بنابراین در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، ویتامینهای A، C، E به عنوان ویتامینهای آنتی اکسیدان بدن به شدت کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر ویتامینهای گروه B مثل تیامین، پیریدوکسین و بیوتین هم با مکانیسم ناشناخته کاهش پیدا می کنند. همچنین جذب ویتامین B12 و فولیک اسید به همراه مصرف طولانی متفورمین به شدت کاهش می یابد. متفورمین در موارد دیابت به صورت تکی یا ترکیبی همراه داروهای دیگر دیابت در بسیاری از بیماران مصرف می شود. بنابراین ویتامین ب دوازده و فولیک اسید جزو ویتامینهای هستند که به صورت ضروری باید در بیماران دیابتی به طور دایمی و منظم مورد استفاده قرار بگیرند.

از طرف دیگر کمبود ویتامین D خود یک ریسک فاکتور برای شروع و تشدید بیماری دیابت و بیماریهای جنبی ناشی از دیابت مثل مشکلات قلبی عروقی می باشد و مصرف آن از ضروریات در بیماران دیابتی است.

همچنین مصرف ویتامین K جهت بهبود متابولیسم گلوکز بسیار مورد نیاز می باشد.

همچنین یکی دیگر از مشکلات همراه با دیابت به خصوص از نوع کنترل نشده، تخریب اعصاب محیطی و دردهای شدید در ناحیه دست و پا می باشد. علاوه بر این، حس محیطی بسیار کم می شود بنابراین ممکن است پا یا دست آسیب ببیند و فرد متوجه آسیب نشود.این مشکل بخصوص در ناحیه پا خیلی مهمتر است زیرا به علت مستعد بودن اندامهای تحت فشار به عفونت در دیابتی ها، بیمار شروع تخریب بافتی در پا را متوجه نشده و تا زمان جدی شدن عفونت هیچ اقدامی برای آن انجام ندهد.

ویتامین های گروه B و ویتامین A جهت پیشگیری و کمک به درمان این حالات بسیار کمک کننده هستند.

یکی از مشکلات مهم دیابتی ها اختلال در سیستم ایمنی است. این اختلال تنها به ضعف این سیستم اشاره ندارد که سبب مستعد بودن فرد به ابتلا به بیماریهای ویروسی و میکروبی مثل عفونتهای مجاری ادرار، سیستم تنفس، دستگاه گوارش... می شود، بلکه اختلال در سیستم ایمنی، این بیماران را مسنعد گرفتن انواع بدخیمی ها، MS...  می گردد. مصرف مولتی دیلی یا مولتی ویتامین روزانه در جهت جلوگیری از مشکل فوق توصیه شده است.

باید به این نکته توجه داشت که اکنون فرآورده های زیادی تحت عنوان مولتی ویتامین های روزانه یا مولتی دیلی MULTY DAILY در بازار موجود هستند که همه ویتامین های فوق الذکر را به صورت تجمیعی در یک قرص یا کپسول دارند و مصرف یک یا دو عدد روزانه از این محصولات (بر حسب بروشور مکمل) نیازهای روزانه به ویتامینها و املاح را تامین و از بروز عوارض ناشی از کمبود آنها جلوگیری می کند. مصرف این مولتی ویتامینها در کنار رعایت رژیم غذایی و تحرک بدنی به طور معنی دار سبب کاهش بیماریهای مرتبط با دیابت خواهد شد.

منابع:

1.      The Role of Vitamins and Mineral Elements in Management of Type 2 Diadetes mellitus: A reiew

2.      Vitamins and Type 2 Diabetes mellitus

 

استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع بلامانع می باشد. WWW.NOORADARU.COM