لطفا صبر کنید...

سبد خرید خالی می باشد

ویتامینهای ضروری در خانمهای بالای پنجاه سال

بانوان میانسال به علت تغییرات هورمونی و به دنبال آن تغییرات فیزیولوژیکی نیاز به مراقبت های بیشتری دارند. ورزش و رژیم غذایی سالم و در کنار آن مصرف مولتی ویتامین و املاح مناسب برای سلامتی ضروری است.

ویتامینهای ضروری در خانمهای بالای پنجاه سال

ویتامینهای ضروری در خانمهای بالای پنجاه سال

پنجاه سالگی سن بروز تغییرات فیزیولوژیک و آناتومیک در بانوان است. رعایت رژیم غذایی متناسب و انجام فعالیتهای بدنی البته در سلامت جسم و روح زنان در این سن نقش به سزایی دارد اما استفاده از انواع مکملهای تغذیه ای دارای مواد مفید برای بدن باید با دور اندیشی بیشتری صورت گیرد. نیاز به بعضی ویتامینها و مواد معدنی در این سن افزایش یافته و برعکس بعضی دیگر می بایست بسیار محدود شوند.

آهن

در خصوص محتویات آهن، توجه به قطع عادت ماهیانه بسیار مهم است. در این وضعیت فیزیولوژیک می بایست مصرف آهن به حداقل برسد. در واقع مصرف مکمل های آهن با دوز بالا در خانمهای یائسه حتی خطرناک هم هست و تنها مکملهای مولتی ویتامینی که حاوی آهن پایین باشند مناسب هستند.(1)

FNB  (FOOD & NUTRITION BOARD)توصیه می کند که تمام مردم بالای 50 سال باید از بعضی مکملهای ضروری حاوی ویتامین و املاح استفاده کنند. مصرف چهار دسته ویتامین و ملح در سنین بالاتر ضروری هستند:

  1.  کلسیم
  2. ویتامین D
  3. ویتامین B12
  4. فراورده های AREDS برای سلامت چشم

 

کلسیم و ویتامین دی

مصرف کلسیم جهت جلوگیری از پوکی استخوان می بایست بیشتر از قبل باشد اما کنترل وضعیت کلیه ها نیز الزاما توسط پزشک یا داروساز باید صورت گیرد. کلیه های نارسا یا سنگ ساز نمی توانند کلسیم کربنات استفاده کنند و بهتر است از انواع کلسیم سیترات استفاده شود. همچنین مصرف ویتامین D یا همان D3 باید در کنار کلسیم انجام شود زیرا بدون ویتامین دی، جذب کلسیم مختل شده و این ماده معدنی نمی تواند در استخوان جایگزین شود. همچنین کمبود ویتامین دی را با بسیاری از بیماریهای وابسته به سن، مانند استئوپروز، بیماریهای قلبی عروقی، افزایش فشار خون، دیابت نوع 2، مشکلات سیستم ایمنی مانند انواع سرطانها و MS مرتبط دانسته اند.(1)

ویتامین B12:

مصرف این ویتامین خون ساز و محافظ سیستم اعصاب برای تمام گروههای سنی بسیار ضروری است اما ضرورت آن در افراد میانسال و مسن افزایش می یابد. به علل فیزیولوژیک در سنین بالاتر ترشح اسید معده و آنزیمهای گوارشی کاهش می یابد. این دو فاکتور برای آماده سازی جذب ویتامین ب دوازده کاملا ضروری می باشند.

البته باید توجه داشت که اعمال جراحی معده نیز سبب تغییر در این فاکتورها و افزایش نیاز به مصرف بالاتر این ویتامین هستند. کمبود ویتامین ب 12 مخصوصا در سالمندان سبب بروز و تشدید بیماریهای مربوط به سالمندی مثل انواع کم خونی، آسیبهای عصبی و عضلانی، مشکلات قلبی عروقی، اشکالات شناختی (کاهش حافظه و تمرکز) و حتی استئوپروز می شود.

همچنین سطح خونی و میزان مصرف ویتامین ب 12 حتما باید با فولیک اسید متناسب باشد که این مساله در مقاله دیگری به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.(2)

ویتامینهای مورد لزوم جهت سلامت چشم

مشکلات چشمی تقریبا در همه دنیا گریبانگیر انسانها هست اما در سنین بالاتر به میزان بیشتری خودش را نشان میدهد. در کشورهای در حال توسعه مهمترین عامل کوری، کمبودهای تغذیه ای و کاتاراکت می باشد در حالیکه در کشورهای توسعه یافته تخریب شبکیه وابسته به سن (AMD) و کاتاراکت عامل کوری می باشند. گروه مواد مغذی چشم که به AREDS معروف هستند شامل لوتئین(LUTEIN)، گزانتین(ZEAXANTHIN)، ویتامینC، ویتامینE، زینک، مس، ایکوزا پنتانوئیک اسید (EICOSAPENTANOIC ACID) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DOCOSAHEXAENOIC ACID DHA) می باشند که به صورت تجمیعی در مکملهای تغذیه ای خاص چشم موجود می باشند. همچنین فراورده های اسید چرب امگا3 مخصوصا DHA از خشکی چشم و آسیبهای ناشی از آن جلوگیری می کنند.

بررسی های فوق نشانگر نیاز بیشتر افراد مخصوصا بانوان در سنین بالاتر بوده و به همین سبب فراورده های مختلف مولتی ویتامین و مخصوص بینایی براساس این نیاز طراحی و روانه بازار شده است. تمام افراد میانسال مخصوصا بانوان جهت حفظ سلامت عمومی  و سلامت چشم نیاز به این مکملها دارند.(3)

منابع:

 

1. https://medium.com/aginginbeauty/the-5-best-vitamins-for-people-over-50-which-supplements-you-should-and-shouldnt-take-for-optimal-health-39a6c71908dd

2. Vitamin B12 and ageing: current issues and interaction with folate. Catherine F Hughes 1, Mary Ward, Leane Hoey, Helene McNulty

3. An eye on nutrition: The role of vitamins, essential fatty acids, and antioxidants in age-related macular degeneration, dry eye syndrome, and cataract. Meagen M McCusker 1, Khayyam Durrani 2, Michael J Payette 3, Jeanine Suchecki 2


http://www.nooradaru.com/